Umenie

Kustaa Saksi

Kustaa Saksi je fínsky multidisciplinárny vizuálny umelec a dizajnér povrchov so sídlom v Amsterdame v Holandsku, ktorý sa špecializuje na grafické rozprávanie príbehov prostredníctvom vzorov, textilného umenia a inštalácií. Myšlienky prírody videnej z abstraktnej hranice vnímania prestupujú celou Saksiho tvorbou.

Kustaa Saksi (nar. 1975, Kouvola, Fínsko) buduje svety hravých, paradoxných a znepokojivých, no zároveň príťažlivých tvarov a prostredí vytrhnutých z bežného života. Kombináciou organických vlastností s jedinečne detailnými textúrami s bohatou farebnou paletou a experimentálnym použitím materiálov vytvára Saksi súčasné priestory, objekty a atmosféry. Jeho abstrahovaná séria gobelínov Hypnopompic sa nachádza niekde medzi stavmi snenia a prebudenia – surrealistickými a senzuálnymi. Kolekcia First Symptoms čerpá inšpiráciu a štruktúru z vedeckého skúmania a osobnej skúsenosti s migrénou.

Jeho diela sú často surrealistické a nezvyčajné. Saksiho fascinujú iluzórne stavy a vizuálne klamy – zvyčajne vzorové, kaleidoskopické, identické štruktúry, ktoré sa niekedy mihajú, formujú a pretvárajú v celom zornom poli – bežné v aure migrény pre väčšinu chorých. Geometrické štruktúry často pokrývajú celé zorné pole: šachovnice, priehľadné orientálne koberce, kmeňové vzory, ornamentálne sférické objekty d’art ako radioláriá alebo baktérie, opakujúce sa vzory tapiet, pavučinové obrazce alebo sústredné kruhy a štvorce, architektonické formy alebo dekoratívne papierové vystrihnuté snehové vločky, mozaiky, špirály a víry.

Text a Foto: kustaasaksi.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Nathan Walsh

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Jonathan Burton

Jonathan Burton je viackrát ocenený ilustrátor s portfóliom a zoznamom klientov najvyššieho rangu.

Alfredo Sosabravo

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily.

Jan Kaláb

Keď sa Jan Kaláb v roku 1978 narodil v Československu, graffiti sa vo východnom svete ešte nevyskytovali.

Quentin Monge

Quentin Monge vyrastal na pláži v južnom Francúzsku, kde začal kresliť jednoduché siluety do piesku.