Umenie

Tony Cragg

Tony Cragg sa narodil v roku 1949 v Liverpoole. Po skončení školy pracoval ako laborant v biochemickom výskume a počas tejto dvojročnej praxe začal kresliť, v roku 1969 navštevoval Gloucestershire College of Art and Design a potom Wimbledon School of Art. V roku 1973 začal študovať umenie na Royal College of Art v Londýne, kde vyštudoval sochárstvo. Jeho umelecké začiatky ovplyvnil minimalizmus a land art. Začal pracovať s nájdenými predmetmi a potom objavil tradičné materiály ako kameň, železo a bronz.

V roku 1976 sa dostal na miesto učiteľa na Ecole des Beaux-Arts v Metz. Nasledujúci rok sa presťahoval do Wuppertalu, kde žije a pracuje dodnes. V roku 1978 začal vyučovať na Kunstakademie Düsseldorf, od roku 1988 ako profesor, až kým v roku 2001 neprešiel na Katedru sochárstva na Akademie der Künste v Berlíne. V roku 2006 sa vrátil na Kunstakademie Düsseldorf ako prorektor a v roku 2009 bol vymenovaný za rektora. V roku 2014 z tejto funkcie odstúpil.

Od roku 1977 predstavil Tony Cragg svoje diela na takmer nespočetnom množstve výstav v renomovaných múzeách po celom svete. Niekoľkokrát bol zastúpený na Bienále v Benátkach a documente v Kasseli, ako aj na bienále v Sao Paule a Sydney. V roku 1988 mu bola udelená Turnerova cena. Okrem niekoľkých čestných doktorátov a mnohých ďalších prestížnych ocenení bol v roku 2003 vymenovaný za Komandéra britského impéria. V roku 2007 získal Praemium Imperiale, svetovú kultúrnu cenu japonskej cisárskej rodiny, ako jeden z najvýznamnejších sochárov súčasnosti.

Foto a text: www.tony-cragg.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.

Mohlo by sa Vám páčiť

Chad Cantcolor

Chad Cantcolor je súčasný americký pop-artový umelec, ktorý používa obuv ako plátno na vytváranie živých…

Rasmus Kofoed

Rasmus Kofoed je šéfkuchár dánskeho pôvodu a spolumajiteľ reštaurácie Geranium v Kodani.

Quique Dacosta

Španielsky šéfkuchár Quique Dacosta reinterpretuje tradičné španielske recepty so svojím umeleckým prejavom…

Joan Roca

Joan Roca rozvíja tradičnú kuchyňu a avantgardné techniky, čo znamená výskum moderných a tradičných…