
Yuri Suzuki Otonomori
Japonský dizajnér Yuri Suzuki vytvoril zvukovú inštaláciu Otonomori (Les zvukov) pre sochárske bienále v šanghajskej štvrti Jing’an.
Adolf Lachman sa narodil v roku 1977 v Pardubiciach. Vyštudoval výtvarnú školu Václava Hollara v Prahe a Akadémiu výtvarných umení v ateliéri klasických maliarskych techník profesora Zdeňka Berana. Od roku 2008 je členom nezávislého tímu Amanita Design, kde sa ako grafik podieľa na vývoji počítačových hier, konkrétne stojí za titulmi Machinarium a Samorost 3.
Počas štúdia sa venoval aj sochárstvu a počítačovej grafike a po ukončení maliarskej praxe sa dostal k spolupráci s niekoľkými českými štúdiami zaoberajúcimi sa vývojom hier. Príležitostne sa dotkol aj komiksu. Venoval sa počítačovej ilustrácii, kresbe a tiež tvorbe trojrozmerných objektov. Jeho iluzívne, detailne prepracované reálie alebo digitálne upravené kresby či fotografie prostredí, v ktorých sa biologické formy stretávajú s industriálnymi prvkami, majú blízko k sci-fi či fantasy. Práve v subžánroch science fiction, ako sú kyberpunk alebo dieselpunk, nachádza Lachman fascináciu a nespornú inšpiráciu futuristickými mechanizmami, robotikou, vrakoviskami, UrbExom alebo naturalistickou estetikou múzeí. Ďalšiu inšpiráciu nachádza v romantických a staromajstrovských krajinách a v neposlednom rade je to biosféra, ktorá mu ponúka bohatstvo prírodnej morfológie.
Vo svojej tvorbe vytvára nové imaginárne svety, v ktorých sa prejavuje surrealistická predstavivosť, ako aj nadsázka či absurdita pohľadu na svet. Sám Lachman nazval tento svet „postapokalyptickým romantizmom“ a zobrazuje vízie biomechanického sveta, v ktorom sa vyspelé technológie prelínajú s prírodnými fragmentmi alebo krajinnými motívmi na reálnych alebo fiktívnych miestach.
PhDr. Jarmil Hakl
Počas dvoch mesiacov až do 24. marca 2024 je v pražskej Vile Pellé možné zhliadnuť výstavu diela Adolfa Lachmana.
Text a Foto: adolflachman.cz
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
Japonský dizajnér Yuri Suzuki vytvoril zvukovú inštaláciu Otonomori (Les zvukov) pre sochárske bienále v šanghajskej štvrti Jing’an.
Yamamoto Akane je japonská sklárska umelkyňa známa najmä svojou jedinečnou technikou „kirikane glass“.
Katherine Duclos premieňa LEGO kocky na abstraktné kompozície zachytávajúce prechodné momenty a osobné spomienky.
Hasselblad ambasádori a laureáti ocenenia Forbes 30 pod 30, Anna Devís a Daniel Rueda, sú dvaja kreatívni španielski fotografi,
Aleksander Jasiński napriek tomu, že vyštudoval architektúru sa stal ilustrátorom detských kníh a pôsobí vo Varšave.
Remedios Varo (1908 – 1963) bola španielsko-mexická surrealistická maliarka známa svojimi mystickými a fantazijnými dielami.