Umenie

Vladimír Král

Vladimír Král patrí k výrazným osobnostiam slovenskej ilustrátorskej scény. Jeho rukopis je jednoznačne rozpoznateľný medzi ostatnými ilustrátormi možno aj vďaka štúdiu animovanej tvorby. Spôsob jeho štylizácie, blízky Jiřímu Trnkovi je až scénografický s plastickou výstavbou a výraznou, ale citlivou farebnosťou. Jeho cit pre farbu ide až na hranicu únosnosti, obraz však nepreťaží, ale balansuje po tenkej linke expresívneho napätia. V jeho ilustráciách je cítiť vplyv stredovekých knižných iluminácií, ktoré však spracúva moderným pohľadom. Okrem ilustrácie pracuje aj ako scénický výtvarník a grafický dizajnér. Je tiež činný v oblasti reklamy ako režisér, výtvarník a animátor TV spotov. Súčasťou jeho animovanej tvorby je napríklad úvodná zvučka filmového festivalu Art Film 1999, výtvarné návrhy k animovanému seriálu Čarovný zvonček a dokumentárnemu cyklu Římani za humny.

Študoval na Katedre animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Pracoval ako ilustrátor, scénický výtvarník, grafický dizajnér a režisér animovaných televíznych filmov. S BIBIANOU spolupracoval ako autor priestorového riešenia predstavení Betlehemské rozprávky a Veľký primáš Baro, ako aj výstav Naše Vianoce (možno aj) na skle maľované, Najkrajšie knihy Slovenska a ďalších.

Text a Foto: www.asil.sk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Craig Frazier

Craig Frazier je ilustrátor, ktorý od roku 1978 pôsobí ako grafický dizajnér. V roku 1996 sa preorientoval z grafického

Davide Penso

Davide Panso sa narodil v roku 1965 v Benátkach, vyrastal a pracoval vo svojom ateliéri na Murane kde tvorí aj

Jorge Artola

Jorge Artola je talentovaný umelecký režisér a motion dizajnér z Panamy, ktorý v súčasnosti pôsobí v Madride v Španielsku.

Daniel Stoupin

Daniel Stoupin, fotograf a kameraman z austrálskeho Queenslandu, je odborníkom na zachytávanie supermakrosnímok so zameraním na mikroskopické organizmy.

Mária Švarbová

Mária Švarbová pôvodne študovala reštaurátorstvo a archeológiu, ale nakoniec našla svoje umelecké poslanie vo fotografii.

Barbora Idesová

Barbora Idesová je ilustrátorka na voľnej nohe, v súčasnosti pôsobí v Prahe v Českej republike.